27.06.2014

SPOTKANIA Z NOMINOWANYMI DO NAGRODY NIKE 2014

Patrycja Pustkowiak za Nocne Zwierzęta, Małgorzata Rejmer za Bukareszt. Kurz i krew, Ignacy Karpowicz za Ości, a Łukasz Orbitowski za książkę Szczęśliwa ziemia zostali nominowani do nagrody Nike 2014. W sierpniu, podczas festiwalu Literacki Sopot, będzie można porozmawiać z autorami podczas spotkań autorskich w Zatoce Sztuki.

„Od pierwszej edycji festiwalu Literacki Sopot organizujemy cykl spotkań z nominowanymi do nagrody Nike” – wyjaśnia Joanna Cikocka-Gula, wiceprezydent Miasta Sopot. „Rokrocznie, wraz z Gazetą Wyborczą, staramy się przybliżać szerokiej publiczności twórczość najwybitniejszych polskich autorów. Różnorodność nominacji do nagrody NIKE pozwala na zaprezentowanie wielu gatunków literackich, twórczość i autorów, którzy zdobyli już uznanie na rynku wydawniczym, ale także debiutantów”.

Trzecia edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014. Szczegółowe informacje sukcesywnie pojawiają się na na www.literackisopot.pl i www.facebook.com/LiterackiSopot

Patrycja Pustkowiak (ur. 1981) – z pochodzenia krakowianka, z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarka. Publikowała m.in. w Bluszczu, Chimerze, Lampie, Polityce, Wprost. Jej teksty literackie ukazały się po raz pierwszy w 2004 roku w Twórczości. Mieszka w Warszawie. Nocne Zwierzęta to jej debiutancka książka.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 wydała debiutancką powieść Toksymia nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku ukazała się jej książka Bukareszt. Kurz i krew, która otrzymała m.in. nominację do nagrody Nike.

Ignacy Karpowicz (1976) — jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor sześciu powieści (Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Otrzymał trzy nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011) oraz ości (2014). Za tę ostatnią pisarz został również wyróżniony Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem Gazety Wyborczej”.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika Science Fiction. Aktualnie poza niezliczonymi opowiadaniami ma na swoim koncie 12 książek, w tym doskonale przyjęte przez krytykę Tracę ciepło (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), Święty Wrocław (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), zbiór opowiadań Nadchodzi oraz głośne Widma (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Poza beletrystyką pisze felietony dla „Gazety Wyborczej” i „Nowej Fantastyki”. Mieszka w Kopenhadze.

Powiązane wydarzenia

22/08/2015 16:00

Nominowani do Nike

23/08/2015 16:00

Nominowani do Nike